RESULTS of EXHIBITIONS

21-22.06.1997 St.-Petersburg The All-Russia exhibition of the German sheep-dogs
04-06.06.1999 Moscow The All-Russia anniversary exhibition of the German sheep-dogs
03-04.06.2000 Dmitrov "Cup of the RSVNO-2000"
2000 . St.-Petersburg "Cup MERADOG"
13.05.2001 St.-Petersburg Regional monobreed an exhibition of the German sheep-dogs
02-03.06.2001 Moscow "Cup HAPPYDOG"
22-23.09.2001 St.-Petersburg The All-Russia monobreed an exhibition of the German sheep-dogs
01-02.06.2002 Moscow "Cup of the RSVNO-2002"
20-21.09.2003 St.-Petersburg The regional specialized exhibition of the German sheep-dogs
2003 Moscow "Cup of the RSVNO-2003"
2003 St.-Petersburg Exhibition of the German sheep-dogs"GRAN PRI 2003"
08.05.2004 St.-Petersburg The open specialized exhibition of the German sheep-dogs "The Baltic festival 2004"
2004 Moscow "The Moscow meetings 2004"
12-13.06.2004 Samara The All-Russia exhibition of the German sheep-dogs "Cup of the RSVNO 2004"
11.07.2004 Vladivostok Exhibition of the German sheep-dogs "Far East cup of the RSVNO"
17-18.07.2004 Tumen Exhibition of the German sheep-dogs
18.07.2004 Ivanovo Regional monobreed an exhibition of the German sheep-dogs
2004 Smolensk Exhibition of the German sheep-dogs
2004 Mogilev Monobreed the specialized exhibition of the German sheep-dogs
18-19.09.2004 St.-Petersburg Exhibition of the German sheep-dogs "GRAN PRI 2004"
25-26.09.2004 St.-Petersburg Exhibition of the German sheep-dogs "Cup of St.-Petersburg 2004"
08.05.2005 St.-Petersburg Exhibition of the German sheep-dogs
21.05.2005 St.-Petersburg Regional exhibition of the German sheep-dogs
06-07.08.2005 Smolensk The main exhibition of RSVNO
13.08.2005 Perm Regional monobreed an exhibition of the German sheep-dogs
18.09.2005 St.-Petersburg Exhibition of the German sheep-dogs "Cup of St.-Petersburg 2005"
28.04.2006 Smolensk Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
10.06.2006 Borisov Championship of Belarus 2006
10.06.2006 Moscow Yhroma "Cup of the RSVNO-2006"
15-16.07.2006 Mogilev Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
05.08.2006 Smolensk Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
13.08.2006 St.-Petersburg GRAN PRI 2006
22-23.09.2006 St.-Petersburg Exhibition of the German sheep-dogs "Cup of St.-Petersburg 2006"
18.02.2007 St.-Petersburg Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
18.02.2007 Murmansk Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
05-06.05.2007 Smolensk Smolensk - Opening of a season
19-20.05.2007 Moscow "Cup Royal Canin 2007"
2007 Engelsk Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
2007 Borisov Exhibition of the German sheep-dogs
23.06.2007 Kaluga Monobreed the specialized exhibition of the German sheep-dogs
30.06.2007 Klin Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
30.06-01.07.07 Mogilev Exhibition of the German sheep-dogs
11.08.2007 St.-Petersburg GRAN PRI 2007
27.10.2007 Petrozavodsk Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
03-04.05.2008 Smolensk Exhibition of the German sheep-dogs
18.10.2008 Petrozavodsk Regional monobreed an exhibition of the German sheep-dogs
.2008 Moscow The main exhibition of RSVNO 2008

The All-Russia exhibition of the German sheep-dogs
St.-Petersburg
21-22.06.1997

Refereeing: Hans Muller - all classes of males, Erih Orshler - all classes of females.

Junior class (females):
9 SG Zilber Wasserfall America (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Lamanta)

The All-Russia anniversary exhibition of the German sheep-dogs
Moscow
04-06.06.1999

Refereeing: judges SV Rudiger May and Hans-Peter Rikker.

Youth class (females):
12 big prospect Zilber Wasserfall Cercey (f.Yko v.Haus Keder, m.Zilber Wasserfall Lamanta)

Junior class (males):
4 SG Zilber Wasserfall Stepan (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Luciy)
9 SG Zilber Wasserfall Ulan (f.Klifford v.Noort, m.Zilber Wasserfall Ferrari)

Junior class (females):

9 SG Zilber Wasserfall Uljana (f.Klifford v.Noort, m.Zilber Wasserfall Ferrari)
11 SG Zilber Wasserfall Samsoniy (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Luciy)

Working class (males):
9 V Zilber Wasserfal Elisey (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Lengris)

Working class (females):
9 VA Zilber Wasserfall America (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Lamanta)

The nursery "ZILBER WASSERFALL" has occupied 2 place in competition of nurseries.

"Cup of the RSVNO-2000"
Dmitrov
03-04.06.2000


Class of puppies (males):
12 big prospect Zilber Wasserfall Werimey (f.Bear of Maunt Star Lasso, m.Zilber Wasserfall Ferrari)

Junior class (males):
4 SG Zilber Wasserfal Eshli (f.Kerry v.d.Winerau, m.Zilber Wasserfall Luciy)
12 SG Zilber Wasserfall Eldorado (f.Kerry v.d.Winerau, m.Zilber Wasserfall Luciy)

Junior class (females):

16 SG Zilber Wasserfall Keti (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Flinta Kasperle)
29 SG Zilber Wasserfall Erotika (f.Kerry v.d.Winerau, m.Zilber Wasserfall Luciy)

Working class (males):
3 VA Zilber Wasserfall Stepan (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Luciy)
3 V Zilber Wasserfal Elisey (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Lengris)

Working class (females):
2 V Zilber Wasserfall Uljana (f.Klifford v.Noort, m.Zilber Wasserfall Ferrari)

The kennel "ZILBER WASSERFALL" has occupied 1 place in competition of nurseries.
In competition breeding females 1-st place has occupied Zilber Wasserfall Luciy.

"Cup MERADOG"
St.-Petersburg
2000


Baby class(females):
3 big prospect Zilber Wasserfall Gloriy (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall America)

Junior class (females):
11 SG Zilber Wasserfall Keti (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Flinta Kasperle)

Middle class (males):

11 SG Zilber Wasserfal Eshli (f.Kerry v.d.Winerau, m.Zilber Wasserfall Luciy)
13 SG Zilber Wasserfall Ematco (f.Kerry v.d.Winerau, m.Zilber Wasserfall Luciy)

Working class (males):
7 V Zilber Wasserfall Stepan (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Luciy)
14 V Zilber Wasserfal Elisey (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Lengris)

Regional monobreed an exhibition of the German sheep-dogs
St.-Petersburg
13.05.2001

Refereeing: judge Vladimir Petrov (Latvia).

Class of puppies (males):
1 big prospect Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

Class of puppies (females):
5 big prospect Ohrana from Silver Waterfall (f.Kimbo v.Lilientalshtrasse, m.Zilber Wasserfall Lorel)

Junior class (females):

2 SG Zilber Wasserfall Gloriy (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall America)
5 SG Zilber Wasserfall Gabriel (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall America)
9 SG Zilber Wasserfall Grethen (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall America)
10 SG Elsi from Silver Waterfall (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Imperiy)
11 SG Ekaterina from Silver Waterfall (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Imperiy)

Working class (males):
1 V Zilber Wasserfall Stepan (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Luciy)

Working class (females):
3 V Zilber Wasserfall Natali (f.Aranwelgi Orsheg Meke, m.Zilber Wasserfall Luciy)
6 V Zilber Wasserfall Uljana (f.Klifford v.Noort, m.Zilber Wasserfall Ferrari)

The kennel "ZILBER WASSERFALL" has occupied 1 place in competition of nurseries.

"Cup HAPPYDOG"
Moscow
02-03.06.2001


Class of puppies (males):
1 big prospect Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

Class of puppies (females):
2 big prospect Ohrana from Silver Waterfall (f.Kimbo v.Lilientalshtrasse, m.Zilber Wasserfall Lorel)
7 big prospect Zilber Wasserfall Palme (f.Rasti v.Wizenborn, m.Flinta Kasperle)
9 big prospect Oblava from Silver Waterfall (f.Kimbo v.Lilientalshtrasse, m.Zilber Wasserfall Lorel)

Junior class (males):
7 SG + Zilber Wasserfall Yanychar (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Fantastika Blitcen Glatt)

Junior class
(females):
3 SG + Zilber Wasserfall Gloriy (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall America)
11 SG Zilber Wasserfall Germany (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall America)

Working class (males):
6 V Zilber Wasserfall Stepan (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Luciy)

Working class (females):
4 V Zilber Wasserfall Natali (f.Aranwelgi Orsheg Meke, m.Zilber Wasserfall Luciy)
5 V Zilber Wasserfall Uljana (f.Klifford v.Noort, m.Zilber Wasserfall Ferrari)
11 V Zilber Wasserfall Erotika (f.Kerry v.d.Winerau, m.Zilber Wasserfall Luciy)

The kennel "ZILBER WASSERFALL" has occupied 1-st place among 8 nurseries.

The All-Russia monobreed an exhibition of the German sheep-dogs
St.-Petersburg
22-23.09.2001

Refereeing: expert SV Andreas Rudolf - all classes of males, expert SV Yohim Shtigler - all classes of females.
Rank of an exhibition - NATIONAL with assignment of ranks "the Champion of national club RSVNO".
For participation 340 dogs from 46 cities of Russia and 6 countries of near and distant foreign countries are registered.

Class of puppies (males):
4 prospect Zilber Wasserfall Rodjer (f.Zilber Wasserfall Elesey, m.Zilber Wasserfall Cercey)

Class of puppies (females):
6 prospect Zilber Wasserfall Romantika (f.Zilber Wasserfall Elesey, m.Zilber Wasserfall Cercey)

Junior class (males):

4 SG + Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

Junior class (females):
7 SG Zilber Wasserfall Gloriy (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall America)
8 SG Zilber Wasserfall Grethen (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall America)
16 SG Elsi from Silver Waterfall (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Imperiy)
22 SG Ekaterina from Silver Waterfall (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Imperiy)
26 SG Elizavetta from Silver Waterfall (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Imperiy)

Working class (males):
1 VA, champion of RSVNO Zilber Wasserfall Stepan (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Luciy)
15 V Zilber Wasserfal Elisey (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Lengris)
24 V Zilber Wasserfal Eshli (f.Kerry v.d.Winerau, m.Zilber Wasserfall Luciy)

Working class (females):
12 V Zilber Wasserfall Skarlet (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Luciy)

The kennel "ZILBER WASSERFALL" has occupied 1 place in competition of nurseries.

"Cup of the RSVNO-2002"
Moscow
01-02.06.2002


Class of puppies (males):
3 big prospect Zilber Wasserfall Shedevr (f.Zilber Wasserfall Stepan, m.Elizavetta from Silver Waterfall)

Youth class (males):
5 big prospect Zilber Wasserfall Terminator (f.Alek v.Noorte, m.Zilber Wasserfall Luciy)
8 big prospect Zilber Wasserfall Taison (f.Alek v.Noorte, m.Zilber Wasserfall Luciy)

Middle class (males):

1 SG Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

Working class (males):
1 VA Zilber Wasserfall Stepan (f.Rob v. Zalcgitter Milje, m.Zilber Wasserfall Luciy)

Working class (females):
9 V Zilber Wasserfall Uljana (f.Klifford v.Noort, m.Zilber Wasserfall Ferrari)

The kennel "ZILBER WASSERFALL" has occupied 1 place in competition of nurseries.

The regional specialized exhibition of the German sheep-dogs
St.-Petersburg
20-21.09.2003

Refereeing: judge Hans Yurgen Bagir.

Class of puppies (females):
1 big prospect Koko Shanel (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Iris)

Junior class (females):

7 SG Zvezda from Silver Waterfall (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Niagara)
10 SG Zilber Wasserfall Mona Liza (f.Niko v.Hammelsbaher Hof, m.Elsi from Silver Waterfall)
13 SG Zilber Wasserfall Kleopatra (f.Niko v.Hammelsbaher Hof, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
14 SG Zilber Wasserfall Lambada (f.Til v.Hercbah, m.Zilber Wasserfall Grethen)

Middle class
(males):
3 SG Zilber Wasserfall Shedevr (f.Zilber Wasserfall Stepan, m.Elizavetta from Silver Waterfall)

Working class (males):
6 V Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

Working class (females):
4 V Ekaterina from Silver Waterfall (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Imperiy)
5 V Elsi from Silver Waterfall (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Imperiy)

"Cup of the RSVNO-2003"
Moscow
2003

Refereeing: judges V.Bogdanov and I.Shvec - all working classes, Frank Goldloost - other classes.

Baby class(females):
10 big prospect Zilber Wasserfall Fike (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Cercey)

Class of puppies (females):
1 big prospect Zilber Wasserfall Princessa (f.Odin v.Gelejinis Vilkas, m.Zilber Wasserfall Garamubi)

Youth class (females):

1 SG Zilber Wasserfall Kleopatra (f.Niko v.Hammelsbaher Hof, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
2 SG Zilber Wasserfall Canada (f.Niko v.Hammelsbaher Hof, m.Zilber Wasserfall Gloriy)

Junior class (females):

25 SG Zilber Wasserfall Janna (f.Pedro v.Laaher Haus, m.Zilber Wasserfall Germany)
28 SG Zilber Wasserfall Yy (f.Pedro v.Laaher Haus, m.Ekaterina from Silver Waterfall)

Working class (males):
3 VA Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

Working class (females):
2 VA Elizavetta from Silver Waterfall (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Imperiy)

Exhibition of the German sheep-dogs "GRAN PRI 2003"
St.-Petersburg
2003

Refereeing: judge Helmoot Booss.

Baby class(females):
3 big prospect Koko Shanel (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Iris)
8 big prospect Zilber Wasserfall Shevrole (f.Til v.Hersbah, m.Zilber Wasserfall Uljana)

Youth class (males):
7 big prospect Zilber Wasserfall Muhammed Ali (f.Niko v.Hammelsbaher Hof, m.Elsi from Silver Waterfall)

Youth class (females):

4 big prospect Zilber Wasserfall Princessa (f.Odin v.Gelejinis Vilkas, m.Zilber Wasserfall Garamubi)
7 big prospect Zilber Wasserfall Mona Liza (f.Niko v.Hammelsbaher Hof, m.Elsi from Silver Waterfall)
9 big prospect Istoriy from Silver Waterfall (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Hexi v.Wallendarer Hee)

Junior class (females):

5 SG Zilber Wasserfall Kleopatra (f.Niko v.Hammelsbaher Hof, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
5 SG Zvezda from Silver Waterfall (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Niagara)

Middle class (males):
5 SG Zilber Wasserfall Amur (f.Fork v.Batu, m.Zilber Wasserfall Natali)

Working class (males):
8 V Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

The open specialized exhibition of the German sheep-dogs "The Baltic festival 2004"
St.-Petersburg
08.05.2004

Refereeing: expert Elena Shiran (Moscow).


Class of puppies (males):
1 big prospect Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Garamubi)

Middle class (females):

1 SG Zilber Wasserfall Kleopatra (f.Niko v.Hammelsbaher Hof, m.Zilber Wasserfall Gloriy)

Working class (females):
2 V Zilber Wasserfall Gloriy (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall America)

"The Moscow meetings 2004"
Moscow
2004

Class of puppies (males):
4 big prospect Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Garamubi)
8 big prospect Zilber Wasserfall Ziger (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Osada from Silver Waterfall)
10 big prospect Zilber Wasserfall Jan-Klod (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Niagara)
11 big prospect Zilber Wasserfall Kovboy (f.Sansen Man Komaro, m.Elizavetta from Silver Waterfall)

Class of puppies (females):
1 big prospect Yashma Mayzehof (f.Zilber Wasserfall Stepan, m.Dafna Mayzehof)
6 big prospect Zilber Wasserfall Nina Richi (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Adriatika)

Youth class (females):

22 SG Zilber Wasserfall Batterflay (f.Sansen Mann Essi, m.Zilber Wasserfall Gloriy)

Junior class
(females):
5 SG Zilber Wasserfall Udakki (f.Zilber Wasserfall Stepan, m.Zilber Wasserfall Classika)
11 SG Istoriy from Silver Waterfall (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Hexi v.Wallendarer Hee)
18 SG Koko Shanel (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Iris)
29 SG Zilber Wasserfall Shevrole (f.Til v.Hersbah, m.Zilber Wasserfall Uljana)
33 SG Zilber Wasserfall Emili (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Ekaterina from Silver Waterfall)

Middle class (females):
10 SG Zvezda from Silver Waterfall (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Niagara)

Working class (males):
7 V Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

Working class (females):
6 V Ohrana from Silver Waterfall (f.Kimbo v. Lilientalshtrasse, m.Zilber Wasserfall Lorel)
18 V Zilber Wasserfall Proskovya (f.Klifford v.Noort, m.Inben Hellen Haus)

The All-Russia exhibition of the German sheep-dogs "Cup of the RSVNO 2004"
Samara
12-13.06.2004

Refereeing: expert SV Hans-Yoashim Dux (Germany) - all classes of males, expert SV Yoashim Stigler (Germany) - all classes of females.

Class of puppies (females):
4 big prospect Zilber Wasserfall Nina Richi (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Adriatika)

Junior class
(females):
16 SG Zilber Wasserfall Emili (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Ekaterina from Silver Waterfall)

Middle class (males):
14 SG Zilber Wasserfall Lincoln (f.Til v.Hercbah, m.Zilber Wasserfall Grethen)

Middle class (females):
2 SG Zilber Wasserfall Kleopatra (f.Niko v.Hammelsbaher Hof, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
15 SG Zilber Wasserfall Tekila (f.Keno de Kaza Britta, m.Zilber Wasserfall Germany)
25 SG Zilber Wasserfall Ladoga (f.Til v.Hercbah, m.Zilber Wasserfall Grethen)

Working class (males):
3 VA Zilber Wasserfall Taison (f.Alek v.Noorte, m.Zilber Wasserfall Luciy)
8 V Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

Working class (females):
11 V Zvezda from Silver Waterfall (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Niagara)

Exhibition of the German sheep-dogs "Far East cup of the RSVNO"
Vladivostok
11.07.2004

Class of puppies (c):
2 Zilber Wasserfall Zabava (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Osada from Silver Waterfall)

Middle class
(males):
1 SG Zilber Wasserfall Napoleon (f.Keno de Kaza Britta, m.Ekaterina from Silver Waterfall)

Exhibition of the German sheep-dogs
Tumen
17-18.07.2004

Baby class(males):
4 big prospect Zilber Wasserfall Strong (f.Flik v. Vinrose, m.Otvaga from Silver Waterfall)

Baby class(c):
4 big prospect Zilber Wasserfall Safari (f.Flik v. Vinrose, m.Otvaga from Silver Waterfall)
12 big prospect Zilber Wasserfall Sengarella (f.Flik v. Vinrose, m.Otvaga from Silver Waterfall)

Regional monobreed an exhibition of the German sheep-dogs
Ivanovo
18.07.2004

Class of puppies (females):
3 big prospect Zilber Wasserfall Nina Richi (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Adriatika)

Junior class (males):
5 SG Zilber Wasserfall Jan-Klod (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Niagara)

Junior class (females):
5 SG Zilber Wasserfall Emili (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Ekaterina from Silver Waterfall)

Middle class (females):
2 SG Zilber Wasserfall Ladoga (f.Til v.Hercbah, m.Zilber Wasserfall Grethen)

Exhibition of the German sheep-dogs
Smolensk
2004

Working class (males):
7 V Zilber Wasserfall Taison (f.Alek v.Noorte, m.Zilber Wasserfall Luciy)

Monobreed the specialized exhibition of the German sheep-dogs
Mogilev
2004

Working class (males):
2 V Zilber Wasserfall Taison (f.Alek v.Noorte, m.Zilber Wasserfall Luciy)

Exhibition of the German sheep-dogs "GRAN PRI 2004"
St.-Petersburg
18-19.09.2004

Youth class (males):
1 SG Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Garamubi)

Youth class (females):

5 SG Yasmim Mayzehof (f.Zilber Wasserfall Stepan, m.Dafna Mayzehof)

Junior class (females):

3 SG Zilber Wasserfall Emili (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Ekaterina from Silver Waterfall)
17 SG Zilber Wasserfall Batterflay (f.Sansen Mann Essi, m.Zilber Wasserfall Gloriy)

Middle class (females):
14 SG Istoriy from Silver Waterfall (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Hexi v.Wallendarer Hee)

Working class (males):
1 V Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)
6 V Zilber Wasserfall Taison (f.Alek v.Noorte, m.Zilber Wasserfall Luciy)

Exhibition of the German sheep-dogs "Cup of St.-Petersburg 2004"
St.-Petersburg
25-26.09.2004

Baby class(females):
1 big prospect Torpeda iz Logoiskogo Trakta (f.Heros v.Poppenberg, m. Latin America)

Class of puppies (females):

14 big prospect Zilber Wasserfall Olivera (f.Paks v.Haus Erlibah, m.Zilber Wasserfall Natali)

Youth class (females):

2 big prospect Karelia Land Mashenka (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Wiski)
9 big prospect Zilber Wasserfall Nina Richi (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Adriatika)

Junior class (males):

5 SG Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Garamubi)

Junior class (females):

3 SG Zilber Wasserfall Emili (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Ekaterina from Silver Waterfall)
7 SG Zilber Wasserfall Dinastiy (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Freda)
9 SG Yashma Mayzehof (f.Zilber Wasserfall Stepan, m.Dafna Mayzehof)
12 SG Zilber Wasserfall Shevrole (f.Til v.Hersbah, m.Zilber Wasserfall Uljana)
17 SG Zilber Wasserfall Batterflay (f.Sansen Mann Essi, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
21 SG Zilber Wasserfall Valeriy (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Cezi)

Middle class (females):
4 SG Zilber Wasserfall Mona Liza (f.Niko v.Hammelsbaher Hof, m.Elsi from Silver Waterfall)
5 SG Istoriy from Silver Waterfall (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Hexi v.Wallendarer Hee)
6 SG Koko Shanel (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Iris)

Working class (males):
3 V Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

Working class (females):
10 V Ohrana from Silver Waterfall (f.Kimbo v. Lilientalshtrasse, m.Zilber Wasserfall Lorel)
12 V Zvezda from Silver Waterfall (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Niagara)

Exhibition of the German sheep-dogs
St.-Petersburg
08.05.2005

Refereeing: expert G.Severin.

Class of puppies (males):
2 big prospect Zilber Wasserfall Bogdan (f.Umbro v.Fihtenshlag, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
4 big prospect Luystikhof Kaligula (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Luystikhof Olga)

Youth class (males):

3 big prospect Zilber Wasserfall Ataman (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Luystikhof Olga)

Middle class (males):
1 SG Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Garamubi)
4 SG Karelia Land Leader (f.Odin v.Gelejinis Vilkas, m.Zilber Wasserfall Imperiy)

Working class (males):

1 V Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

Regional exhibition of the German sheep-dogs
St.-Petersburg
21.05.2005

Refereeing: expert RKF T.Ivanova.

Middle class
(males):
1 SG Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Garamubi)

The main exhibition of RSVNO
Smolensk
06-07.08.2005

Baby class(males):
5 big prospect Zilber Wasserfall Magnat (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)

Baby class(females):
7 big prospect Zilber Wasserfall Miss Ocharovanie (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)
8 big prospect Zilber Wasserfall Miss Russia (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)
16 big prospect Zilber Wasserfall Miss Vselennay (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)
19 big prospect Zilber Wasserfall Super Police (f.Fax Wiessent Shlossen, m.Zilber Wasserfall Viktoriy)

Class of puppies (males):
18 big prospect Zilber Wasserfall Esenin (f.Tornados-Ostvind Hilton, m.Glasha)

Class of puppies (females):
7 big prospect Zilber Wasserfall Fanta (f.Odin v.Gelejinis Vilkas, m.Vlaterfolg Glukoza)
21 big prospect Zilber Wasserfall Diktatura (f.Tornados-Ostvind Hilton, m.Elizavetta from Silver Waterfall)

Youth class (males):
3 big prospect Zilber Wasserfall Ataman (f.Heros v.Poppenberg, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
10 big prospect Luystikhof Kaligula (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Luystikhof Olga)

Youth class (females):
12 big prospect Zilber Wasserfall Busha (f.Umbro v.Fihtenshlag, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Junior class (females):
11 SG Torpeda iz Logoiskogo Trakta (f.Heros v.Poppenberg, Latin America)
21 SG Zilber Wasserfall Cilli (f.Heros v.Poppenberg, m.Zilber Wasserfall Adriatika)

Middle class (males):
5 SG Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Garamubi)
15 SG Karelia Land Leader (f.Odin v.Gelejinis Vilkas, m.Zilber Wasserfall Imperiy)
22 SG Zilber Wasserfal Jan-Klod (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Niagara)

Middle class (females):
5 SG Yashma Mayzehof (f.Zilber Wasserfall Stepan, m.Dafna Mayzehof)
7 SG Yasmim Mayzehof (f.Zilber Wasserfall Stepan, m.Dafna Mayzehof)
15 SG Karelia Land Mashenka (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Wiski)
16 SG Zilber Wasserfall Dinastiy (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Freda)
37 SG Zilber Wasserfall Nina Richi (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Adriatika)

Working class (males):
5 V Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)
22 V Zilber Wasserfall Taison (f.Alek v.Noorte, m.Zilber Wasserfall Luciy)

Working class (females):
6 V Zilber Wasserfall Kleopatra (f.Niko v.Hammelsbaher Hof, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
14 V Zilber Wasserfall Eralda (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Ekaterina from Silver Waterfall)
27 V Vlaterfolg Glukoza (f.Norbo Gelejinis Wilkas, m.Zilber Wasserfall Erotika)
29 V Zvezda from Silver Waterfall (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Niagara)

Regional monobreed an exhibition of the German sheep-dogs
Perm
13.08.2005

Refereeing: expert Wolfgant Tauber.

Working class (females):
8 V Zvezda from Silver Waterfall (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Niagara)

Exhibition of the German sheep-dogs "Cup of St.-Petersburg 2005"
St.-Petersburg
18.09.2005
Refereeing: expert Duks.

Class of puppies (males):
8 big prospect Zilber Wasserfall Esenin (f.Tornados-Ostvind Hilton, m.Glasha)

Class of puppies (females):
6 big prospect Zilber Wasserfall Fanta (f.Odin v.Gelejinis Vilkas, m.Vlaterfolg Glukoza)
7 big prospect Zilber Wasserfall Miss Russia (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)
10 big prospect Zilber Wasserfall Miss Vselennay (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)
14 big prospect Zilber Wasserfall Miss Ocharovanie (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)

Youth class (females):
4 big prospect Zilber Wasserfall Demokratiy (f.Tornados-Ostvind Hilton, m.Elizavetta from Silver Waterfall)
7 big prospect Zilber Wasserfall Busha (f.Umbro v.Fihtenshlag, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Middle class
(females):
9 SG Zilber Wasserfall Kariera (f.Bar Waxan Komaro, m.Elizavetta from Silver Waterfall)

Working class (males):
6 V Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Garamubi)
7 V Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

Working class (females):
8 V Zilber Wasserfall Kleopatra (f.Niko v.Hammelsbaher Hof, m.Zilber Wasserfall Gloriy)

Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
Smolensk
28.04.2006
Refereeing: Margit van Dorssen.

Baby class(males):
2 big prospect Zilber Wasserfall Lux (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)

Baby class(females):
3 big prospect Zilber Wasserfall Natasha (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
6 big prospect Zilber Wasserfall Nacional (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Class of puppies (males):
6 big prospect Zilber Wasserfall Elsibio (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)
8 big prospect Zilber Wasserfall Vizbor (f.Postman v.Kristennen Broonnen, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
9 big prospect Zilber Wasserfall Evropeyskiy Standart (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)
10 big prospect Zilber Wasserfall Driver (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)

Class of puppies (females):
1 big prospect Zilber Wasserfall Viagra (f.Postman v.Kristennen Broonnen, m.Zilber Wasserfall Gloriy)

Junior class (females):
4 SG Zilber Wasserfall Miss Vselennay (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)

Middle class (males):
6 SG Zilber Wasserfall Ataman (f.Heros v.Poppenberg, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
13 SG Luystikhof Kaligula (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Luystikhof Olga)

Middle class (females):
7 SG Zilber Wasserfall Chelsi (f.Tornados-Ostvind Hilton, m.Zilber Wasserfall Erotika)
9 SG Zilber Wasserfall Busha (f.Umbro v.Fihtenshlag, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
20 SG Tadelos Maxhof Elka (f.Marvil Yunion Fisher, m.Zilber Wasserfall Germany)

Working class (males):
20 V Vlaterfolg Leader (f.Zilber Wasserfall Stepan, m.Zilber Wasserfall Hakamada)

Working class (females):
10 V Yasmim Mayzehof (f.Zilber Wasserfall Stepan, m.Dafna Mayzehof)

The kennel "ZILBER WASSERFALL" has occupied 1 place in competition of nurseries.

Championship of Belarus 2006
Borisov
10.06.2006

Baby class(males):
1 big prospect Zilber Wasserfall Lux (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)

Baby class(females):
7 big prospect Zilber Wasserfall Nacional (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Class of puppies (males):
8 big prospect Zilber Wasserfall Elsibio (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)

Class of puppies (females):
5 big prospect Zilber Wasserfall Viagra (f.Postman v.Kristennen Broonnen, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
8 big prospect Zilber Wasserfall Expreshn Beautiful (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)

Class young (females):
11 SG Zilber Wasserfall Busha (f.Umbro v.Fihtenshlag, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Working class (males):
12 V Zilber Wasserfall Napoleon (f.Keno de Kaza Britta, m.Ekaterina from Silver Waterfall)

"Cup of the RSVNO-2006"
Moscow Yhroma
10.06.2006
Refereeing: Dulina G., Pudeev E.

Baby class(males):
1 big prospect Tamerlan (f.Vito v.Frankengold, m.Yashma Mayzehof)

Baby class(females):
2 big prospect Zilber Wasserfall Lamanta (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)
3 big prospect Zilber Wasserfall Narniy (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)
7 big prospect Zilber Wasserfall Nacional (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)
8 big prospect Zilber Wasserfall Natasha (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)
9 big prospect Zilber Wasserfall Nairobi (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)
15 big prospect Zilber Wasserfall Norma (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)
16 big prospect Zilber Wasserfall Toshiba (f.Vito v.Frankengold, m.Yashma Mayzehof)
17 big prospect Zilber Wasserfall Tabata (f.Vito v.Frankengold, m.Yashma Mayzehof)
19 big prospect Zilber Wasserfall Nataliy (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)

Class of puppies (males):
10 big prospect Zilber Wasserfall Elgero (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)

Class of puppies (females):
2 big prospect Zilber Wasserfall Expreshn Beautiful (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)
9 big prospect Zilber Wasserfall Dikay Orhidey (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)
13 big prospect Zilber Wasserfall Ironiy (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Ilona)

Youth class (females):
3 big prospect Zilber Wasserfall Viagra (f.Postman v.Kristennen Broonnen, m.Zilber Wasserfall Gloriy)

Junior class
(females):
7 SG Zilber Wasserfall Miss Vselennay (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)
8 SG Zilber Wasserfall Fanta (f.Odin v.Gelejinis Vilkas, m.Vlaterfolg Glukoza)
14 SG Zilber Wasserfall Scotland (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Elizavetta from Silver Waterfall)

Middle class (females):
8 SG Zilber Wasserfall Demokratiy (f.Tornados-Ostvind Hilton, m.Elizavetta from Silver Waterfall)
11 SG Zilber Wasserfall Busha (f.Umbro v.Fihtenshlag, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Working class (males):
15 V Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Garamubi)

Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
Mogilev
15-16.07.2006

Baby class(females):
5 big prospect Zilber Wasserfall Piranjy (f.Qventin v.Celvandrand, m.Zilber Wasserfall Nervana)
6 big prospect Zilber Wasserfall Fara (f.Zaban v.Fimerek, m.Zilber Wasserfall Nefertitti)

Class of puppies (females):
2 big prospect Zilber Wasserfall Natasha (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
4 big prospect Zilber Wasserfall Narniy (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
6 big prospect Zilber Wasserfall Nacional (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Youth class (females):
3 big prospect Zilber Wasserfall Dikay Orhidey (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)
4 big prospect Zilber Wasserfall Viagra (f.Postman v.Kristennen Broonnen, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
5 big prospect Zilber Wasserfall Expreshn Beautiful (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)

Junior class
(females):
4 SG Zilber Wasserfall Miss Vselennay (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)
Middle class
(males):
6 SG Luystikhof Kaligula (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Luystikhof Olga)

Middle class
(females):
3 SG Zilber Wasserfall Demokratiy (f.Tornados-Ostvind Hilton, m.Elizavetta from Silver Waterfall)

Working class (males):
6 V Zilber Wasserfall Napoleon (f.Keno de Kaza Britta, m.Ekaterina from Silver Waterfall)

The kennel "ZILBER WASSERFALL" has occupied 1 place in competition of nurseries.

Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
Smolensk
05.08.2006
Refereeing: Rihard Brauh.

Class of puppies (males):
4 big prospect Zilber Wasserfall Lux (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)

Class of puppies (females):
1 big prospect Zilber Wasserfall Natasha (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Youth class (females):
3 big prospect Zilber Wasserfall Dikay Orhidey (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)
4 big prospect Zilber Wasserfall Viagra (f.Postman v.Kristennen Broonnen, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
8 big prospect Zilber Wasserfall Expreshn Beautiful (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)

Junior class (females):
8 SG Zilber Wasserfall Miss Ocharovanie (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)
19 SG Zilber Wasserfall Miss Vselennay (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)

Middle class (males):
4 SG Luystikhof Kaligula (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Luystikhof Olga)

Working class (males):
13 V Zilber Wasserfall Napoleon (f.Keno de Kaza Britta, m.Ekaterina from Silver Waterfall)

Working class (females):
13 V Zilber Wasserfall Kariera (f.Keno de Kaza Britta, m.Elizavetta from Silver Waterfall)

The kennel "ZILBER WASSERFALL" has occupied 1 place in competition of nurseries.

GRAN PRI 2006
St.-Petersburg
13.08.2006
Refereeing: expert G.Muller (Germany).

Class of puppies (females):
1 big prospect Zilber Wasserfall Natasha (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Youth class (males):
1 big prospect Zilber Wasserfall Driver (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)

Youth class (females):
1 big prospect Zilber Wasserfall Viagra (f.Postman v.Kristennen Broonnen, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
3 big prospect Zilber Wasserfall Dikay Orhidey (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)

Junior class
(females):
6 SG Zilber Wasserfall Miss Ocharovanie (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)
7 SG Zilber Wasserfall Scotland (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Elizavetta from Silver Waterfall)

Middle class
(males):
9 SG Luystikhof Kaligula (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Luystikhof Olga)

Working class (males):
2 V Zilber Wasserfall Napoleon (f.Keno de Kaza Britta, m.Ekaterina from Silver Waterfall)
6 V Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Garamubi)

Working class (females):
5 V CC Zilber Wasserfall Kariera (f.Keno de Kaza Britta, m.Elizavetta from Silver Waterfall)

The kennel "ZILBER WASSERFALL" has occupied 1 place in competition of nurseries.

Exhibition of the German sheep-dogs "Cup of St.-Petersburg 2006"
St.-Petersburg
22-23.09.2006

Baby class (males):
10 big prospect Zilber Wasserfall Central (f.Qventin v.Celvandrand, m.Hexi v.Wallendarer Hee)

Class of puppies (males):
1 big prospect Zilber Wasserfall Lux (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)
5 big prospect Zilber Wasserfall Osman (f.Nimbus Djenestram. )

Class of puppies (females):
1 big prospect Zilber Wasserfall Narniy (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
6 big prospect Zilber Wasserfall Natasha (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Youth class (females):
5 big prospect Zilber Wasserfall Expreshn Beautiful (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)

Junior class (males):
4 SG Zilber Wasserfall Driver (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)

Junior class (females):
2 SG Zilber Wasserfall Viagra (f.Postman v.Kristennen Broonnen, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
6 SG Zilber Wasserfall Dikay Orhidey (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)

Middle class (females):
7 SG Zilber Wasserfall Miss Ocharovanie (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)

Working class (females):
12 V Zilber Wasserfall Kariera (f.Bar Waxan Komaro, m.Elizavetta from Silver Waterfall)

Working class (males):
1 V Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Garamubi)
8 V Zilber Wasserfall Napoleon (f.Keno de Kaza Britta, m.Ekaterina from Silver Waterfall)

Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
St.-Petersburg
18.02.2007

Junior class (males):
1 SG Zilber Wasserfall Lux (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza), owner Grigorjeva Svetlana, sity Pskov

Junior class (females):
1 SG Zilber Wasserfall Expreshn Beautiful (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina), owner Paramonova Svetlana, sity Petrozavodsk

Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
Murmansk
18.02.2007
Refereeing: Davydova.

Class of puppies (females):
1 big prospect Zilber Wasserfall Interesnay Shtuchka (f.Qventin v.Celvandrand, m.Elizavetta from Silver Waterfall)

Smolensk - Opening of a season
Smolensk
05-06.05.2007

Baby class (males):
2 big prospect Zilber Wasserfall Favorit (f.Karat s Ulk, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
4 big prospect Zilber Wasserfall Faraon (f.Karat s Ulk, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
6 big prospect Zilber Wasserfall Chekran (f.Onil v.Antois, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)

Baby class(females):
3 big prospect Zilber Wasserfall Fau A (f.Karat s Ulk, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
20 big prospect Zilber Wasserfall Felichita (f.Karat s Ulk, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
21 big prospect Zilber Wasserfall Charodeyka (f.Onil v.Antois, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)

Class of puppies (females):
7 SG Zilber Wasserfall Lubov (f.Qventin v.Celvandrand m.Istoriy from Lukomorjy)
15 SG Zilber Wasserfall Uprava (f.Asko Garleavitis, m.Istoriy from Lukomorjy)

Junior class (females):
2 SG Zilber Wasserfall Narniy (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
7 SG Zilber Wasserfall Expreshn Beautiful (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)
9 SG Zilber Wasserfall Nacional (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Middle class (females):
3 SG Zilber Wasserfall Dikay Orhidey (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)

Working class (males):
7 V Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)
11 V Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Garamubi)

The kennel "ZILBER WASSERFALL" has occupied 2 place in competition of nurseries (from 6 kennels).

"Cup Royal Canin 2007"
Moscow
19-20.05.2007

Baby class (males):
2 big prospect Zilber Wasserfall Favorit (f.Karat s Ulk, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
4 big prospect Zilber Wasserfall Faraon (f.Karat s Ulk, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
12 big prospect Zilber Wasserfall Charodey (f.Onil v.Antois, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)
15 big prospect Zilber Wasserfall Ygo (f.Onil v.Antois, m.Lustikhoff Kiki)
17 big prospect Zilber Wasserfall Chekran (f.Onil v.Antois, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)

Baby class(females):
15 big prospect Zilber Wasserfall Charodeyka (f.Onil v.Antois, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)
16 big prospect Zilber Wasserfall Fau A (f.Karat s Ulk, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
21 big prospect Zilber Wasserfall Uprava (f.Asko Garleavitis, m.Istoriy from Lukomorjy)

Junior class (males):
7 SG Zilber Wasserfall Centr Vselennoy (f.Qventin v.Celvandrand, m.Hexi v.Wallendarer Hee)
10 SG Zilber Wasserfall Carj (f.Qventin v.Celvandrand, m.Hexi v.Wallendarer Hee)
12 SG Zilber Wasserfall Lux (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)
25 SG Zilber Wasserfall Central (f.Qventin v.Celvandrand, m.Hexi v.Wallendarer Hee)

Junior class (females):
SG Zilber Wasserfall Narniy (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
15 SG Zilber Wasserfall Cepnay Reakciy (f.Qventin v.Celvandrand, m.Hexi v.Wallendarer Hee)
22 SG Zilber Wasserfall Olimpiy (f.Nimbus Djenestra, m.Istoriy from Lukomorjy)
24 SG Zilber Wasserfall Nikol (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
29 SG Zilber Wasserfall Natasha (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
37 SG Zilber Wasserfall Nairobi (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)
43 SG Zilber Wasserfall Nataliy (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)

Middle class (males):
2 SG Zilber Wasserfall Driver (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)

Middle class (females):
2 SG Zilber Wasserfall Dikay Orhidey (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)
7 SG Zilber Wasserfall Expreshn Beautiful (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)
15 SG Zilber Wasserfall Scotland (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Elizavetta from Silver Waterfall)
35 SG Zilber Wasserfall Ejena (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)

Working class (males):
7 V Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

Working class (females):
3 V Zilber Wasserfal Lavina (f.Armin iz Doma Shebis, m.Zilber Wasserfall Eralda)

Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
Engelsk
2007

Baby class (females):
1 big prospect Zilber Wasserfall Charodeyka (f.Onil v.Antois, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)

Working class (females):
1 V Zilber Wasserfal Lavina (f.Armin iz Doma Shebis, m.Zilber Wasserfall Eralda)

Exhibition of the German sheep-dogs
Borisov
2007

Baby class (males):
2 big prospect Maximo f. Fihtenshlag (o. Vilko f. Fihtenshlag, m. Viana f. Fihtenshlag)

Class of puppies (males):

2 big prospect Zilber Wasserfall Faraon (f.Karat s Ulk, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Class of puppies (females):

2 big prospect Zilber Wasserfall Fau A (f.Karat s Ulk, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Junior class (males):
3 SG Cefey Djenestra (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Varisa f.Oksaliz)
9 SG Zilber Wasserfall Central (f.Qventin v.Celvandrand, m.Hexi v.Wallendarer Hee)

Junior class (females):
2 SG Zilber Wasserfall Narniy (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
5 SG Zilber Wasserfall Natasha (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Middle class (males):
7 SG Gadalis Tamas (o.Qven Loen Berg, m.Ussi von Buchonia)

Middle class (females):
1 SG Zilber Wasserfall Dikay Orhidey (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)

Working class (males):
4 V Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)
V Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Garamubi)

Working class (females):
5 V Tornados Ostvind Uitni


The kennel"ZILBER WASSERFALL" has occupied 1 place in competition of nurseries.

Monobreed the specialized exhibition of the German sheep-dogs
Kaluga
23.06.2007
Refereeing: expert D.Trofimov.

Class of puppies (females):

2 big prospect Zilber Wasserfall Fau A (f.Karat s Ulk, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Junior class (males):
3 SG Zilber Wasserfall Centr Vselennoy (f.Qventin v.Celvandrand, m.Hexi v.Wallendarer Hee)

Junior class (females):
2 SG Zilber Wasserfall Olimpiy (f.Nimbus Djenestra, m.Istoriy from Lukomorjy)

Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
Klin
30.06..2007
Refereeing: expert A.Kislykov.

Baby class (males):
1 big prospect Zilber Wasserfall Ygo (f.Onil v.Antois, m.Lustikhoff Kiki)

Baby class (females):
2 big prospect Zilber Wasserfall Yniss (f.Onil v.Antois, m.Lustikhoff Kiki)
4 big prospect Zilber Wasserfall Yadji (f.Onil v.Antois, m.Lustikhoff Kiki)

Junior class (males):
3 SG Zilber Wasserfall Chois (f.Tarak f. Bergishen Tal, m.Vlaterfolg Carina)

Junior class (females):
7 SG Zilber Wasserfall Nairobi (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)

Middle class (males):
2 SG Zilber Wasserfall Elsebio (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)

Middle class (females):
2 SG Zilber Wasserfall Olimpiy (f.Nimbus Djenestra, m.Istoriy from Lukomorjy)

Exhibition of the German sheep-dogs
Mogilev
30.06-01.07.2007
Refereeing: expert WILHELM NORDSIEK (SV).

Baby class (females):
3 big prospect Zilber Wasserfall Cheska (f.Onil v.Antois, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)

Class of puppies (males):

3 big prospect Zilber Wasserfall Favorit (f.Karat s Ulk, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Junior class (males):
6 SG Zilber Wasserfall Centr Vselennoy (f.Qventin v.Celvandrand, m.Hexi v.Wallendarer Hee)

Junior class (females):
3 SG Zilber Wasserfall Narniy (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
13 SG Zilber Wasserfall Cepnay Reakciy (f.Qventin v.Celvandrand, m.Hexi v.Wallendarer Hee)

Middle class (males):
6 SG Zilber Wasserfall Lux (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)

Middle class (females):
3 SG Zilber Wasserfall Dikay Orhidey (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)
6 SG (f.Postman v.Kristennen Broonnen, m.Zilber Wasserfall Gloriy)
11 SG Zilber Wasserfall Natasha (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Working class (males):
5 V Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Garamubi)
7 V
Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)

The kennel"ZILBER WASSERFALL" has occupied 1 place in competition of nurseries.

GRAN PRI 2007
St.-Petersburg
11.08.2007

Baby class (females):
5 big prospect Zilber Wasserfall Amazonka (f.Qventin v.Celvandrand, m.Zilber Wasserfall Eralda)

Baby class (males):

3 big prospect Zilber Wasserfall Ygo (f.Oneal f.Anthaus, m.Deimos Gamma)
4 big prospect Zilber Wasserfall Faraon (f.Karat s Ulk, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)

Class of puppies (females):

3 big prospect Zilber Wasserfall Yadji (f.Oneal f.Anthaus, m.Deimos Gamma)
7 big prospect Zilber Wasserfall Ynissa (f.Oneal f.Anthaus, m.Deimos Gamma)

Junior class (males):
5 SG Zilber Wasserfall Imperial (f.Qventin v.Celvandrand, m.Elizavetta from Silver Waterfall)
6 SG Zilber Wasserfall Central (f.Qventin v.Celvandrand, m.Hexi v.Wallendarer Hee)
13 SG Zilber Wasserfall Iglbi (f.Qventin v.Celvandrand, m.Elizavetta from Silver Waterfall)

Junior class (females):
11 SG Zilber Wasserfall Chernika (f.Tarak f. Bergishen Tal, m.Vlaterfolg Carina)
14 SG Zilber Wasserfall Krassa Rossii (f.Qventin v.Celvandrand, m.Zilber Wasserfall Bucha)
15 SG Zilber Wasserfall Jasmin (f.Postman v.Kristennen Broonnen m.Zilber Wasserfall Mona Liza)

Middle class (males):
1 SG Zilber Wasserfall Driver (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)
2 SG Zilber Wasserfall Elsebio (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)
4 SG Cefey Djenestra (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Varisa f.Oksaliz)
10 SG Gadalis Tamas (o.Qven Loen Berg, m.Ussi von Buchonia)

Middle class (females):
2 SG Zilber Wasserfall Expreshn Beautiful (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)
6 SG Zilber Wasserfall Narniy (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
7 SG Zilber Wasserfall Dikay Orhidey (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)
8 SG Zilber Wasserfall Viagra (f.Postman v.Kristennen Broonnen, m.Zilber Wasserfall Gloriy)

Working class (males):
1 V Zilber Wasserfall Mendeley (f.Flik v. Vinrose, m.Zilber Wasserfall Uljana)
3 V Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Garamubi)

Monobreed exhibition of the German sheep-dogs
Petrozavodsk
27.10.2007
Refereeing: expert Fedorov V. (Byelorussia).

Baby class (males):
1 big prospect Lustikhoff Tatem (f.Onil v.Antois, m.Lustikhoff Larisa)
2 big prospect Lustikhoff Chester (f.Onil v.Antois, m.Lustikhoff Kuin)
3 big prospect Zilber Wasserfall Centurion (f.Chesko v. Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)
4 big prospect Zilber Wasserfall Erlih (f.Zilber Wasserfall General, m.Zilber Wasserfall Tigris)
5 big prospect Zilber Wasserfall Hard Rock (f.Chesko v. Frankengold, m.Shvarcekoks Freya)

Baby class (females):
1 big prospect Lustikhoff Tabata (f.Onil v.Antois, m.Lustikhoff Larisa)
2 big prospect Lustikhoff Fidji (f.Gadalis Tamas, m.Zilber Wasserfall Demokratiy)
1 prospect Zilber Wasserfall Hitachi (f.Chesko v. Frankengold, m.Shvarcekoks Freya)

Class of puppies (males):

1 big prospect Lustikhoff Smesh (f.Natc s Lesnogo, m.Lustikhoff Gatito)
2 big prospect Karelia Land Yntar (f.Onil v.Antois, m.Karelia Land Mashenka)
3 big prospect Vogerland Shlyger (f.Vogerland Faraon, m.Vlaterfolg Carina)
1 prospect Zilber Wasserfall Vassal (f.Luystikhof Kaligula, m.Zilber Wasserfall Nervana)
2 prospect Zilber Wasserfall Vunderkind (f.Luystikhof Kaligula, m.Zilber Wasserfall Nervana)
3 prospect Zilber Wasserfall Vivat (f.Luystikhof Kaligula, m.Zilber Wasserfall Nervana)
4 prospect Zilber Wasserfall Vertuoz (f.Luystikhof Kaligula, m.Zilber Wasserfall Nervana)

Class of puppies (females):

1 big prospect Zilber Wasserfall Bronislava (f.Chesko v. Frankengold, m.Zilber Wasserfall Brusnika)
2 big prospect Lustikhoff Savag (f.Natc s Lesnogo, m.Lustikhoff Gatito)
3 big prospect Zilber Wasserfall Darya (f.Chesko v. Frankengold, m.Elizavetta from Silver Waterfall)
4 big prospect Zilber Wasserfall Arisha (f.Qventin v.Celvandrand, m.Zilber Wasserfall Eralda)
5 big prospect Vald Qvelle Ambiciy (f.Gambit iz Voiska Donskogo, m.Erfolg Chara)
6 big prospect Karelia Land Ylaja (f.Onil v.Antois, m.Karelia Land Mashenka)
1 prospect Vald Qvelle Ataka (f.Gambit iz Voiska Donskogo, m.Erfolg Chara)

Youth class (males):
1 big prospect Zilber Wasserfall Ygo (f.Onil v.Antois, m.Lustikhoff Kiki)
2 big prospect Zilber Wasserfall Champion (f.Onil v.Antois, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)
3 big prospect Margman Qviksilver (f.Maestro f.Osterberger - Land, m.Margman Jezel)
4 big prospect Maximo f. Fihtenshlag (o. Vilko f. Fihtenshlag, m. Viana f. Fihtenshlag)

Youth class (females):
1 big prospect Zilber Wasserfall Ynissa (f.Oneal f.Anthaus, m.Deimos Gamma)
2 big prospect Zilber Wasserfall Yadji (f.Oneal f.Anthaus, m.Deimos Gamma)
3 big prospect Zilber Wasserfall Cheska (f.Onil v.Antois, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)

Junior class (males):
1 SG Tim Bulle Xof Alex (f.Camp f.Termodos, m.Rus Bulle Xof Liana)
2 SG Zilber Wasserfall Iglbi (f.Qventin v.Celvandrand, m.Elizavetta from Silver Waterfall)
3 SG Zilber Wasserfall Central (f.Qventin v.Celvandrand, m.Hexi v.Wallendarer Hee)
1 SG Zilber Wasserfall Sharley (f.Zilber Wasserfall Napoleon, m.Zilber Wasserfall Djuliy Roberts)

Junior class (females):
1 SG Zilber Wasserfall Chernika (f.Tarak f. Bergishen Tal, m.Vlaterfolg Carina)
2 SG Zilber Wasserfall Jasmin (f.Postman v.Kristennen Broonnen m.Zilber Wasserfall Mona Liza)
3 SG Zilber Wasserfall Brusnika (f.Idol f.Bakkara, m.Zilber Wasserfall Ingrid)
1 G Zilber Wasserfall Sandra (f.Luystikhof Kaligula, m.Zilber Wasserfall Valeriy)

Middle class (males):
1 SG Cefey Djenestra (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Varisa f.Oksaliz)

Middle class (females):
1 SG Zilber Wasserfall Lamanta 1 (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)
2 SG Zilber Wasserfall Zena (f.Vlaterfolg Lider, m.Indi)
3 SG Zilber Wasserfall Montana (f.Nimbus Djenestra, m.Zilber Wasserfall Mona Liza)
1 G Zilber Wasserfall Margit (f.Nimbus Djenestra, m.Zilber Wasserfall Mona Liza)
2 G Zilber Wasserfall Henti (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Kariera)

Working class (males):
1 V Zilber Wasserfall Driver (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)
2 V Vlaterfolg Lider (f.Zilber Wasserfall Stepan, m.Zilber Wasserfall Hakamada)
3 V Triumf f.Langenboongert (f.Erazmus v.Noord, m.Feli f.Hutberg)
4 V Luystikhof Kaligula (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Luystikhof Olga)

Working class (females):
1 V Zilber Wasserfall Dikay Orhidey (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)
2 V Zilber Wasserfall Demokratiy (f.Tornados-Ostvind Hilton, m.Elizavetta from Silver Waterfall)
3 V Zilber Wasserfall Ronda (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Hanga f.Kaler Haide)
4 V Yashma Mayzehof (f.Zilber Wasserfall Stepan, m.Dafna Mayzehof)
5 V Varzuga Airis (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Magika)
6 V Zilber Wasserfall Miss Vselennay (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)
7 V Lustikhoff Gatito (f.Alek v.Noorte, m.Lustikhoff Olga)
8 V Zilber Wasserfall Djuliy Roberts (f.Tornados-Ostvind Hilton, m.Elizavetta from Silver Waterfall)
9 V Zilber Wasserfall Shevrole (f.Til v.Hersbah, m.Zilber Wasserfall Uljana)
1 SG Vlaterfolg Carina (f.Zilber Wasserfall Stepan, m.Nicerus Aldona)
2 SG Zilber Wasserfall Demi Mur (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Freda)

Exhibition of the German sheep-dogs
Smolensk
03-04.05.2008

Baby class (females):
1 big prospect Zilber Wasserfall Olesy (f.Hanter f.Plassenburg, m.Zilber Wasserfall Narniy)

Youth class (females):
5 big prospect Zilber Wasserfall Valensiy (f.Onil v.Antois, m.Vlaterfolg Jenevjeva)

Junior class (males):
4 SG Zilber Wasserfall Ygo (f.Onil v.Antois, m.Lustikhoff Kiki)
6 SG Zilber Wasserfall Chekran (f.Onil v.Antois, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)

Junior class (females):
2 SG Zilber Wasserfall Yadji (f.Onil v.Antois, m.Lustikhoff Kiki)

Working class (females):
3 V Zilber Wasserfall Natasha (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
7 V Zilber Wasserfall Expreshn Beautiful (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Farina)

Working class (males):
5 V Zilber Wasserfall Lux (f.Nimbus Djenestra, m.Vlaterfolg Glukoza)
8 V Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Garamubi)
9 V Zilber Wasserfall Napoleon (f.Keno de Kaza Britta, m.Ekaterina from Silver Waterfall)

Regional monobreed an exhibition of the German sheep-dogs
Petrozavodsk
18.10.2008
Expert: Pudeev E.

Baby class (males):
1 big prospect Zilber Wasserfall Deputat (f.Cent v.Haus Portofino, m.Zilber Wasserfall Dinastiy)

Baby class (males):

4 big prospect Zilber Wasserfall Y - Macho (f.Triumf f.Langenboongert, m.Hani Brunental)

Class of puppies (females):
3 big prospect Zilber Wasserfall Ynissa (f.Triumf f.Langenboongert, m.Hani Brunental)

Youth class (males):
2 big prospect Zilber Wasserfall Magadan (f.Gadalis Tamas, m.Zilber Wasserfall Scotland)
3 big prospect Zilber Wasserfall Record (f.Ais v. Kamper Hof, m.Hexi v.Wallendarer Hee)

Youth class (females):
4 big prospect Zilber Wasserfall Pandora (f.Cefey Djenestra, m.Zilber Wasserfall Shevrole)

Junior class (males):
3 SG Zilber Wasserfall Karado (f.Onil v.Antois, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
4 SG Zilber Wasserfall Etoosh (f.Zilber Wasserfall General, m.Zilber Wasserfall Tigris)

Junior class (females):
1 SG Zilber Wasserfall Valensiy (f.Onil v.Antois, m.Vlaterfolg Jeneweva)
3 SG Zilber Wasserfall Galaktika (f.Cefey Djenestra, m.Elsi)
4 SG Zilber Wasserfall Baltika (f.Endrefalva Klifford, m.Torpeda iz Logoiskogo Trakta)
6 SG Zilber Wasserfall Vishenka (f.Onil v.Antois, m.Vlaterfolg Jeneweva)
7 SG Zilber Wasserfall Graciy (f.Cefey Djenestra, m.Elsi)

Middle class (females):
4 SG Zilber Wasserfall Arisha (f.Qventin v.Celvandrand , m.Zilber Wasserfall Eralda)
5 SG Zilber Wasserfall Cheska (f.Onil v.Antois, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)
6 SG Zilber Wasserfall Bronislava (f.Chesko v. Frankengold, m.Zilber Wasserfall Businka)
7 SG Zilber Wasserfall Ivolga (f.Chesko v. Frankengold, m.Zilber Wasserfall Tigra)

Working class (males):
2 V, , best protection Cefey Djenestra (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Varisa f.Oksaliz)
3 V, Zilber Wasserfall Central (f.Qventin v.Celvandrand , m.Hexi v.Wallendarer Hee)
4 V, Zilber Wasserfall Driver (f.Hardi Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Eralda)

Working class (females):
1 V, Zilber Wasserfall Narniy (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
3 V, Zilber Wasserfall Lubov (f.Qventin v.Celvandrand , m.Istoriy iz Lukomorjy)
5 V Zilber Wasserfall Miss Vselennay (f.Vito v.Frankengold, m.Zilber Wasserfall Batterflay)
7 V Zilber Wasserfall Natasha (f.Pasko v.Klostenmoor, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
9 V Zilber Wasserfall Dinastiy (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Zilber Wasserfall Freda)

The main exhibition of RSVNO
Moscow
2008
Expert Mayer (males), Expert Sheerer (females)
The kennel has won the first place 8 times.

Class of puppies (males):
9 big prospect Zilber Wasserfall Chetush (f.Robuk Dei Monti Della Laga, m.Zilber Wasserfall Eralda)
10 big prospect Zilber Wasserfall Charden (f.Robuk Dei Monti Della Laga, m.Zilber Wasserfall Eralda)
18 big prospect Zilber Wasserfall Paris (f.Cefey Djenestra, m.Zilber Wasserfall Shevrole)

Class of puppies (females):
18 big prospect Zilber Wasserfall Cheremsha (f.Robuk Dei Monti Della Laga,m.Zilber Wasserfall Eralda)

Youth class (males):
7 big prospect Zilber Wasserfall Mendel (f.Godalis Tamas, m.Zilber Wasserfall Scotland)
12 big prospect Zilber Wasserfall Jeskar (f.Zilber Wasserfall General, m.Karelia Land Palestina)

Youth class (females):
4 big prospect Zilber Wasserfall Olesy (f.Hunter v.d. Plassenburg, m.Zilber Wasserfall Narniy)

Junior class (males):
25 SG Zilber Wasserfall Ydjin (f.Hardy Amfitrion, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)

Middle class (males):
4 SG Zilber Wasserfall Favorit (f.Karats Ulk, m.Zilber Wasserfall Kleopatra)
17 SG Zilber Wasserfall Chekran (f.Oneal von Antheus, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)

Middle class (females):
11 SG Zilber Wasserfall Cheska (f.Oneal von Antheus, m.Zilber Wasserfall Miss Vselennay)

Working class (males):
12 V Zilber Wasserfall General (f.Zilber Wasserfall Mendeley, m.Garamubii)
25 V Zilber Wasserfall Chois (f.Tarak f. Bergishen Tal, m.Vlaterfolg Carina)
5 SG Zilber Wasserfall Napoleon (f.Keno de Kaza Britta, m.Ekaterina)

Working class (females):
4 VA, Zilber Wasserfal Lavina (f.Armin iz Doma Shebis, m.Zilber Wasserfall Eralda)
9 V Zilber Wasserfall Kariera (f.Bar Waxan Komaro, m.Elizavetta from Silver Waterfall)
17 V Zilber Wasserfall Demokratiy (f.Tornados-Ostvind Hilton, m.Elizavetta from Silver Waterfall)